Povilas Malinauskas- „Medis kalbina geležį“

Povilas Malinauskas- „Medis kalbina geležį“

Povilas Malinauskas- „Medis kalbina geležį“

 

„...medis- pradžia bei pabaiga, į jį sudėta ir paukščio giesmė...“- gegužės 9 d. Žaslių tradicinių amatų centre kalvystės ir drožybos kūrinių parodos „Medis kalbina geležį“ atidaryme jausmingai apie medį kalbėjo sertifikuotų tautinio paveldo dirbinių tradicinis amatininkas, senųjų drožybos ir kalvystės amatų puoselėtojas, meistras bei tautodailininkas Povilas Malinauskas.

Drožinėti amatininkas pradėjo nuo 1975 metų . Pirmi darbai buvo prieverpstės, šaukštai, rankšluostinės, suvenyrinės dėžutės ir kt. 1986 metais buvo priimtas į Lietuvos liaudies meno draugiją. Povilas Malinauskas kūrė vis sudėtingesnius darbus: kryžius, koplytstulpius, stogastulpius, rūpintojėlius, iš mūsų pagoniškosios praeities senolių garbintas deives ir dievus. Kartą padarytam koplytstulpiui prireikė metalinės viršūnėlės, tad nieko nelaukdamas ėmėsi ir kalvio amato. Meistras teigia, kad „ metalo plastikoje galima išreikšti ir nuotaiką, ir savo krašto tradicijas, ornamentiką, simboliką.“ Nuo tada pamėgo kalvystės amatą ir paklaustas- „drožyba ar kalvystė teikia daugiau džiaugsmo, kūrybinės laisvės“, Povilas Malinauskas atsako, kad jam tai kaip viena. 2006 metais Povilui Malinauskui buvo suteiktas meno kūrėjo statusas, o 2009 metais buvo sertifikuotas, kaip tradicinių amatų meistras, sertifikuota 12 tautinio paveldo tradicinių produktų: buitiniai ir apeiginiai drožiniai, čepelos, kandikliai, kočėlai, ližės, memorialinių paminklų viršūnėlės, puodšakės, pypkės, sūrspaudžiai, trikojai, žarstekliai, žnyplės. Meistras aktyviai dalyvauja respublikinėse meno parodose, šventėse, konkursuose bei kituose renginiuose. 2014 ir 2016 metais respublikiniame liaudies meno konkurse „Aukso vainikas“, kaip kalvis kryždirbystėje, laimėjo antrą vietą, o 2015 metais- pirmą.

Parodos atidarymo metu, legendą apie medžio ir geležies fėjas, pasakojo žmona, taip pat sertifikuota tautinio paveldo produktų tradicinė amatininkė, senojo kepimo amato puoselėtoja Liudmila Malinauskienė. Kas gali geriau žinoti meistro Povilo Malinausko kasdienybės džiaugsmus ir rūpesčius, kūrybinius iššūkius geriau, jei ne ji. Jaukumo ir šilumos moteris įneša ne tik į amatininko kasdienybę, bet ir į renginius, šventes, kur vaišina, parduoda savo kepinius, veda edukacinius užsiėmimus. Miela Liudmila ir pas mus, parodos atidarymo metu dailiai išpuoštais kulinarinio paveldo skanumynais vaišino visus susirinkusius.

Žaslių tradicinių amatų centre (Vytauto g. 38, Žasliai, Kaišiadorių r. sav.),  Povilo Malinausko kalvystės ir drožybos paroda „Medis kalbina geležį“ pratęsiama iki birželio 10 dienos. Ją galite aplankyti įstaigos darbo metu arba kitu, iš anksto sutartu, laiku (tel.nr. 864035788). Laukiame Jūsų.

 

Žaslių tradicinių amatų centro koordinatorė Ilona Grabijolienė

 

 Komentarai: