Genovaitė Sabaliauskienė

Genovaitė Sabaliauskienė

Genovaitė Sabaliauskienė- senojo mezgimo amato puoselėtoja, sertifikuotų tautinio paveldo produktų (kojinių ir puošybos detalių) tradicinė amatininkė.

Genovaitė amato išmoko iš mamos Julijos Vaitkevičienės. Moteris prisimena: „Mama buvo gera audėja, nėrė vąšeliu ir mezgė virbalais. Aš audimui patraukimo neturėjau, bet audžiau parinktines lovatieses. Viskas genuose. Džiaugiuosi išsaugojusi ir kelis mamos darbus- nėrinius pagalvėms.“

Pirmą servetėlę amatininkė nunėrė būdama vaikas, mokykloje.  Daugiau pradėjo nerti, megzti kuomet pačios vaikai užaugo. Teikti tautinio paveldo komisijai dėl produktų sertifikavimo dokumentus paskatino tradicinė amatininkė Elena Vaičiulionienė. Dar 2015 m. Elena Genovaitę supažindino su tradicine amatininke Diana Tomkuviene. Genovaitė Dianai parodė savo gaminius, pagal kuriuos ji paruošė dokumentus. Moteris džiaugiasi, kad iš karto viskas tiko ir jos gaminiams, kojinėms bei interjero puošybos mezginiams, buvo suteiktas A kategorijos tautinio paveldo sertifikatas. Genovaitės tradiciniai nėriniai ir mezginiai buvo eksponuojami žurnalo „Šeimininkė“ redakcijos parengtoje amatininkų gaminių parodoje Vilūnuose, parodose Vilūnų mokykloj, taip pat Žaslių tradicinių amatų centre. Pagal galimybes tradicinė amatininkė savo gaminius pristato ir renginiuose- dalyvavo tautinio paveldo metinės konferencijos mugėje, Kalėdų mugėse Žasliuose ir Kruonyje.

Kiekvieną trečiadienį Genovaitė Vilūnuose, mokykloje su miestelio moterimis susitinka rankdarbių būrelyje „Vilūnė“, kur su bendramintėmis atranda širdžiai mielą veiklą. Moteris sako: „Darže pasikrapštai ir vis atsisėdi, pamezgi. Mėgstu ir eksperimentuoti- pasipiešiu raštą nėrimui vąšeliu ir neriu savaip. Kartais mezgu ir iš žurnalų, bet pagal schemas banguoja, riečiasi, o kitą sykį puikiai.“

Ilona Grabijolienė, tradicinių amatų cento veiklų koordinatorė ir organizatorė

Genovaitės Sabaliauskienės gaminiai ir detalės:

Foto iš asmeninio G. Sabaliauskienės nuotr. albumo (https://www.facebook.com/genovaite.sabaliauskiene)

Foto Žaslių tradicinių amatų centro

Genovaitė Sabaliauskienė gruodžio 6 d., metinėje konferencijoje „Tautinio paveldo produktų apsauga, kūrimas, realizavimas ir populiarinimas" Žasliuose (https://www.delfi.lt/agro/gyvas-kaimas/tautinio-paveldo-kurejai-ivertinti-zum-premijomis.d?id=82965869):

Foto: Delfi/Domantas Pipas (https://www.delfi.lt/agro/gyvas-kaimas/tautinio-paveldo-kurejai-ivertinti-zum-premijomis.d?id=82965869)Komentarai: