Žolynų pažintis su tradicine amatininke Rasa Glinskyte- Subačiene

Žolynų pažintis su tradicine amatininke Rasa Glinskyte- Subačiene

Jau ketvirti metai iš eilės, artėjant stebuklingai saulėgrįžos šventei, keliaujame į žydinčias pievas pažinti turtingą Lietuvos augalų karalystę. Žoliavimo išvykos sulaukia itin didelio susidomėjimo, tad smagu pasikviesti tikrus šio amato žinovus. Šiemet keliavome su žolininke Rasa Glinskyte- Subačiene.

Rasa- kilusi iš Kaišiadorių krašto, užaugusi menininkų šeimoje, baigusi dizaino magistro studijas Dailės akademijoje. Kaip Rasa sako, gamta jai visada buvo artima. Prisimena, kada dar būdama vaikas su mama eidavo pas kaimynus pieno, o einant mama pasakodavo apie augalus. Pasakojimai atminty išliko, o sukūrus šeimą noras atsigręžti į gamtą tapo dar stipresnis. Nuo 2015 m. Rasa Glinskytė- Subačienė yra sertifikuota tautinio paveldo produktų gamintoja, senojo žolininkystės amato puoselėtoja. Savo žiniomis moteris mielai dalinasi- organizuoja ir veda praktinius seminarus, edukacinius užsiėmimus, dalyvauja renginiuose, mugėse, jos pasakojimus apie augalus galima rasti žiniasklaidoje bei amatininkės internetinėje svetainėje rasokle.lt 

Mūsų pirma pažintis su žolininke Rasa buvo beveik prieš metus tradicinių amatų ir folkloro šventėje, kurios metu žolininkystės amatu besidomintiems ji pasakojo apie augalus, demonstravo kaip gaminami augalų hidroliatai. Tuomet drauge sutarėme, kad kitas susitikimas bus prieš saulėgrįžą, kuomet eisime pažinti augalus pievose. Šiemet, birželio 19 d., su gausiu būriu keliauti pasiruošusių dalyvių išvykome į Paparčius. Čia mus sutiko ir į pievas palydėjo Kaimų bendruomenės „Viltija“ pirmininkė, restauratorė Audronė Neniškienė. Rasa teigė, jog pirmą kartą veda seminarą vietoje, kurios iš anksto neištyrinėjo, bet tuo pačiu džiaugėsi joje radusi gausią augalų įvairovę. Besiklausant amatininkės buvo sunku suvokti, kaip galima pažinti tiek daug augalų, žinoti jų savybes bei panaudojimo galimybes. Nors augalai atrodo vienodi ir tik žinovas dėl mažų skirtumų gali suprasti, kad tai visai kitas augalas. Keletas valandų gamtoje praėjo akimirksniu. Sugrįžus į tradicinių amatų centrą laukė antra praktinio seminaro dalis, jo metu dėmesį skyrėme seniausiam pasaulyje augalų paruošimo, konservavimo bei vaistinių savybių sustiprinimo būdui – fermentacijai. Augalų fermentavimo būdu pasiruošėme kvapnios naugingosios arbatos žiemai. Taip pat skanavome Rasos jau paruoštos fermentuotų augalų arbatos.

Po žoliavimo su žolininke Rasa paruošėme naują žoliavimo edukacinę programą, kurią suformuotos grupės gali užsakyti iš anksto. Žolininkystės amato edukacijos metu dalyviai išmoks pasigamint sirupo, susipažins su įvairiais naudingaisiais žolynais bei jų panaudojimo galimybėmis. Siekdami sudaryti palankesnes sąlygas šioje programoje dalyvauti moksleiviams, programą pateikėme kultūros paso paslaugų rinkinio atrankai ir tikimės palankaus įvertinimo.

Už praktinį seminarą širdingas ačiū sertifikuotų tautinio paveldo produktų gamintojai, tradicinei amatininkei, žolininkystės amato puoselėtojai Rasai Glinskytei- Subačienei. Už sutikimą ir takelį pievų platybėse dėkojame restauratorei, Kaimų bendruomenės "Viltija" pirmininkei Audronei Neniškienei bei Laimutei Purlienei. Už draugišką pagalbą ir nuotraukas širdingas ačiū Jurgitai Treinytei.



Komentarai: