Žaslietė Dalia Ramonienė- sėkmingiausia tradicinė amatininkė, kulinarinio paveldo puoselėtoja Lietuvoje 2020

Žaslietė Dalia Ramonienė- sėkmingiausia tradicinė amatininkė, kulinarinio paveldo puoselėtoja Lietuvoje 2020

Tradicinė amatininkė Dalia Ramonienė yra kulinarinio paveldo puoselėtoja, sertifikuoto tautinio paveldo produkto- bulvių plokštainio gamintoja (A kategorija).

Dalia Ramonienė nuo vaikystės domėjosi maisto gamyba. Dalia pomėgį maisto gaminimui paveldėjo iš savo močiutės, kuri tarnavo pasiturinčių žasliečių namuose, buvo virėja. Žasliuose ir aplinkiniuose kaimuose bulvių plokštainis buvo vadinamas koše arba babke, nes jo konsistencija priminė košę ir kepamas buvo giliame inde vadinamame britvanu arba sagonu. Dalios Ramonienės plokštainis- sertifikuotas tautinio paveldo produktas, kepamas pagal seniausią užrašytą žaslietės Jadvygos Drumstienės (gim. 1924 m.) receptą ir dabar vadinamas žaslietišku kugeliu. Amatininkė Žaslių tradicinių amatų centre nuo 2016 m. aktyviai veda žaslietiško kugelio gaminimo edukacinę programą. Edukacijos metu dalyviams leidžiama prisiliesti prie tradicinio tarkės gaminimo būdo, o kugelis kepamas autentiškoje krosnyje, senoviniuose induose- britvanuose. Amatininkė tradicinių amatų centre taip pat veda švilpikų gaminimo ir krosnyje keptų cepelinų edukacijas. Švilpikų gaminimo edukacinė programa įtraukta į kultūros paso paslaugų rinkinį. Naujausia Dalios edukacija “Krosnyje kepti cepelinai” susilaukė itin daug dėmesio. Virtus cepelinus skanavome visi, bet kepti ir dar krosnyje- nuostaba daugeliui. Bet Žasliuose kepti cepelinai nėra naujiena. Kaišiadorių r. istorinės virtuvės tyrinėtoja Nijolė Adukonienė knygoje “Kaišiadorietiška virtuvė” pasakoja, kad “Žasliuose kai kurios šeimininkės cepelinus kepdavo. Mėsa įdarytus cepelinus suplodavo ir keptuvėje apkepdavo. Apkeptus dėdavo į puodą, užpildavo grietine ir sviestu. (pateikėja Stasė Vasiliauskienė, gim. 1928 m., Žasliuose)”. Taip pat, dar 2014 m. kultūrinių renginių organizatorė Valė Kurgonienė drauge su keliomis žaslietėmis prisiminė receptą Janinos Bužavienės namuose. Žaslių kultūros centro internetinėje svetainėje Valė rašo- “Lapkričio 19 moterys rinkosi ne į Žaslių kultūros centrą, o žaslietės Janinos Bužavienės namuose. Čia vyko edukacinė kulinarinio paveldo popietė, kuriai “dirigavo” pati namų šeimininkė. Janina susirinkusias moteris mokė kepti... cepelinus. Procesas ilgokas, bet sumanios šeimininkės dėka viskas vyko labia sklandžiai.” Taip pat pasakojimai ir rašytiniai šaltiniai byloja, kad dar tarpukariu cepelinų buvo galima nusipirkti ir Žaslių turguje, kuris vykdavo kiekvieną antradienį. Na, o žaslietė Dalia Ramonienė ieškodama įdomesnės ir patrauklesnės kulinarinio paveldo edukacinės programos, cepelinus gamina pagal savo receptą ir kepa krosnyje. Neregėta, nematyta, bet labai skanu.

Dalia Ramonienė yra Žaslių miestelio šviesulėlis. Ji aktyviai dalyvauja Žaslių kultūros centro veikloje, yra suaugusiųjų dramos kolektyvo "Liminas” narė, ilgametė liaudiškos muzikos kapelos "Žasla“ dalyvė. Amatininkė geranoriškai talkina organizuojant kultūrinius renginius. Jau tradicija tapo vaišinti žasliečius jos verdama žuviene Kaimynų dienos renginio metu. Moteris dirba Žaslių pagrindinėje mokykloje bibliotekininke ir Mariaus Steponavičiaus paukščių ūkyje.

Visai neseniai mus pasiekė džiugi žinia, jog tradicinė amatininkė, žaslietė Dalia Ramonienė LR Žemės ūkio ministerijos Tautinio paveldo ekspertų komisijos pripažinta kaip sėkmingiausia tradicinė amatininkė, kulinarinio paveldo puoselėtoja Lietuvoje 2020 m. Nuoširdžiai sveikiname Dalią, didžiuojamės šiuo ypatingu tradicinės amatininkės pripažinimu ir pačiu aukščiausiu įvertinimu.   

 

Tradicinių amatų centro veiklų koordinatorė ir organizatorė Ilona Grabijolienė 

Dalia Ramonienė. Giedrės Streikauskaitės foto. 2020

 

                                  Padėkos raštas. Dalios Ramonienės foto. 2020

 Komentarai: