Virtuali paroda

Virtuali paroda

DARATA SURDOKAITĖ-VOLUNGEVIČIENĖ (g. 1977)

Darata Surdokaitė- Volungevičienė Tradicinių amatų ir folkloro šventėje Žasliuose.

Foto Giedrės Streikauskaitės. 2019

 

PALIKIMAI

Gyvename pasaulyje, kuriame pilna „palikimų“ – gamtos, žmonijos... Gyvename laikais, kai mėgaujamės laisve mąstyti, veikti, pasirinkti, atrasti, ieškoti, kurti. Ieškome, randame, atpažįstame, įprasminame ir kartais paliudijame. Paroda PALIKIMAI ir yra apie visa tai.

Tai antroji mano personalinė paroda, kurioje norėjau apjungti surastus gamtos artefaktus (Baltijos jūros akmenėliai ir gintaras) ir žmonių veiklos (juvelyro amatas) palikimus. Savo kaip juvelyrės kelią pradėjau nuo baltiškų papuošalų rekonstrukcijų, kopijų bei jų interpretacijų, gaminau tautinio kostiumo aksesuarus ir papuošalus ir vis dažniau palinkdavau ties savo kūrybiniais ieškojimais. Man rūpėjo apjungti natūralias, gamtos sukurtas subtilias, harmoningas formas, tekstūras ir spalvas su senuoju mūsų kultūros paveldu – archeologų surastais juvelyriniais dirbiniais. Likdama ištikima tradicinei formai ir technikai, pasitelkdama netradicinius medžiagų derinius, kuriu papuošalą šiuolaikiniam žmogui. Forma, funkcija ir estetinis vaizdas – trys mano kūrybos kertiniai ramsčiai. Papuošalus dedikuoju nūdienos žmogui, kuris dabartiniame pasaulyje, patirdamas begalę streso, skubesio, sunkiai suvokiamo ir nesuvokiamo informacijos srauto, šalia vartotojiškumo ir savęs destrukcijos, turėtų bent kruopelytę ramybės, nuolankumo, melancholiško ilgesio, tylos, stabtelėjimo, pilnatvės ir laimės jausmo – visa tai, ką mums suteikia gamta ir mūsų kultūrinės šaknys. Ar tai man pavyko, palieku spręsti jums, mielieji parodos lankytojai.

Juvelyro amatas nebuvo pirmasis profesinis pasirinkimas mano gyvenime, jis atėjo nejučia ir pamiltas aistringai... Šio amato pagrindus įgijau Alytaus dailiųjų amatų mokykloje, o savo įgūdžius nuolat tobulinu privačiuose kursuose, savarankiškuose ieškojimuose bei bendraudama su patyrusiais juvelyrais.

Pastaruosius šešis metus aktyviai dalyvauju liaudies meno kolektyvinėse parodose Dainų švenčių metu ir „Aukso vainikas“, edukacinėse programose įvairių folkloro, amatų švenčių metu. Pirmoji personalinė paroda „Žiemos sodas“ buvo surengta 2018 m.

 

https://darata.lt/

http://liaudiesdirbiniai.lt/

https://www.tautinispaveldas.lt/visi-amatininkai/darata-surdokaite-volungeviciene/747

 

 

 

 

 

 Komentarai: