Metinė konferencija ,,Tautinio paveldo produktų apsauga, kūrimas, realizavimas ir populiarinimas"


Metams riedant į pabaigą, gruodžio pradžioje  Žaslių kultūros centre vyko metinė konferencija ,,Tautinio paveldo produktų apsauga, kūrimas, realizavimas ir populiarinimas“, kurią organizavo LR Žemės ūkio ministerija, VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra, Kaišiadorių rajono savivaldybė ir Žaslių kultūros centras. Neatsitiktinai pasirinkti Žasliai. Pernai mūsų kultūros centro padalinys tradicinių amatų centras buvo pripažintas sėkmingiausiai dirbančiu tradicinių amatų centru Lietuvoje. Todėl ir suvažiavo į Žaslius savivaldybių, amatų centrų, muziejų darbuotojai, amatininkai iš visos Lietuvos. Konferenciją vedė šmaikščioji, žodžio kišenėje neieškanti etnomuzikologė, televizijos, radijo laidų ir renginių vedėja, politinė bei visuomenės veikėja Zita Kelmickaitė. Renginį atidarė Žemės ūkio ministerijos Mokslo ir inovacijų skyriaus vedėjas dr. Darius Liutikas.  Kalbėjo VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros direktorė Aneta Kacėnaitė, Kaišiadorių rajono savivaldybės meras Vytenis Tomkus. Po valdžios žmonių sveikinimų vyko sėkmingiausiai dirbančių tradicinių amatininkų ir tradicinių amatų centro apdovanojimai. Renginio vedėja pristatė sėkmingiausiai dirbantį tautinio paveldo maisto produktus gaminantį tradicinį amatininką. Juo tapo žolininkė tradicinių amatų meistrė Jadvyga Balvočiūtė (Mažeikių r.), kuri savo ekologiniame ūkyje  augina įvairiausias žoleles, o iš jų gamina žolelių arbatas, vaistažolių mišinius. Žolininkei taip pat skirta 2 tūkst. eurų premija už tradicinių amatų puoselėjimą ir skleidimą. Sėkmingiausiai dirbančiu tautinio paveldo ne maisto gaminius gaminančiu tradiciniu amatininku paskelbtas kryždirbys iš Žemaitijos Virgilijus Mikuckis (Mažeikių r.). V. Mikuckiui, kaip ir žolininkei, skirta 2 tūkst. eurų premija už tradicinio kalvystės amato puoselėjimą, parodas, jaunimo ir suaugusiųjų šio amato mokymą. Sėkmingiausiai dirbančiu tradicinių amatų centru pripažintas Kelmės kultūros centro Tradicinių amatų centras. Centras vykdo labai daug veiklų. Už tradicinių amatų puoselėjimą ir garsinimą šiam centrui skirta 4 tūkst. eurų dydžio premija. Taip pat padėkos raštais buvo apdovanotos Agata Granicka, Vilniaus krašto tautodailininkė, tradicinių amatų (verbų pynimas) meistrė, Dalia Baranauskienė, sūrininkė (Varėnos r.) ir VšĮ Dargužių amatų centras.

 Žaslių kultūros centro direktorė Raselė Ščerbavičienė įteikė Kelmės kultūros centro vadovui Arnui Arlauskui ir šio centro Etninės kultūros ir tradicinių amatų skyriaus vedėjai Nomedai Jokubauskienei pasagą, laimės simbolį, ir linkėjo ne tik laimės, bet ir sėkmės, sveikatos, vykdant įvairiapusę šio centro veiklą. Žemės ūkio ministerijos atstovai nugalėtojams įteikė padėkos raštus, gėlių puokštes, o rajono savivaldybės administracijos direktorius Mindaugas Nasevičius, administracijos švietimo, kultūros ir sporto vedėjos patarėja Loreta Medzevičienė ir kultūros centro direktorė Raselė Ščerbavičienė rajono sertifikuotų amatininkų dovanėles įteikė svečiams, renginio vedėjai. Gražią muzikinę programą nugalėtojams ir visiems konferencijos dalyviams dovanojo Kaišiadorių kultūros centro vaikų ir jaunimo folkloro ansamblis ,,Žilvita“, vadovaujamas Laimos Morkūnienės.

Į metinę konferenciją, tiesiai iš posėdžių salės, atvykusi LR Seimo narė Laimutė Matkevičienė taip pat pasveikino visus renginio dalyvius, o nugalėtojams įteikė dovanėles.

 Arbatos pertraukėlės metu konferencijos dalyviai galėjo pasivaišinti įvairiais maisto produktų gaminiais, padiskutuoti, o taip pat pasigėrėti Kaišiadorių rajono sertifikuotų tradicinių amatininkų gaminių paroda, įsigyti amatininkų produktų.

Po pertaukėlės visi sugrįžo į salę, kur vyko konferencija. Buvo perskaityti 4 pranešimai. Pirmąjį pranešimą ,,UNESKO programos ir Lietuva“ skaitė Asta Junevičienė, Lietuvos nacionalinės UNESKO komisijos generalinė sekretorė. Pranešėja pristatė UNESCO programas Lietuvoje, kokie lietuviški papročiai ir tradiciniai gaminiai galėtų atsidurti UNESCO paveldo sąvade. ,,Tradicinių amatų išsaugojimo svarba populiarinant senuosius/nykstančius amatus Vilniaus krašte“ pristatė Ramutė Kraujalienė, Lietuvos tautodailininkų sąjungos Vilniaus ir Vilniaus krašto tautodailininkų – meno kūrėjų bendrijų pirmininkė. Pranešimas skirtas paryškinti šiuolaikinių amatų sąsają su istoriniu paveldu. Bendrijų pirmininkė savo pranešime aptarė amatų ir amatininkų reikšmę Vilniaus krašto istorijoje, bendrijų veiklą, didelį dėmesį skirdama Vilniaus krašto verbų rišimui ir pristatydama Vilniaus krašto verbininkes, kurios kultūros centro scenoje demonstravo, kaip rišamos verbos, lietuvių ir lenkų kalbomis padainavo dainų, kurios skamba namuose atliekant šį unikalų darbą. Aldona Kuprelytė, Žemaitijos nacionalinio parko Gamtos ir kultūros paveldo skyriaus vyr. specialistė skaitė pranešimą ,,Palydint Žemaitijos metus“. Kaip ir dera tikrai žemaitei, pranešimo metu kalbėjo žemaičių tarme, pristatydama Žemaitijos amatų centrus, aptardama jų veiklą. ,,Tautodailė 2020 tautodailės metais“ pristatė Jonas Rudzinskas, Lietuvos Tautodailininkų sąjungos pirmininkas. Savo pranešime aptarė tautodailės renginius, vyksiančius ateinančiais LR Seimo paskelbtais tautodailės metais.

Pasibaigus konferencijai, visi renginio dalyviai, svečiai buvo pakviesti į tradicinių amatų centrą, kuriame vaišinosi tradicinės amatininkės Dalios Ramonienės iškeptu žaslietišku kugeliu, Žaslių bibliotekininkės Onutės Karvelienės pagaminta pelynų gira.

Kad įvyktų ši konferencija Žasliuose, daug darbo,  jėgų įdėjo Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros Verslumo skatinimo ir tautinio paveldo skyriaus vedėjas Paulius Uleckas ir šio skyriaus specialistė Birutė Basiulienė , rajono administracijos švietimo, kultūros ir sporto vedėjos patarėja Loreta Medzevičienė, Žaslių kultūros centro direktorė Raselė Ščerbavičienė ir visas centro kolektyvas.  Už pagalbą esame  dėkingi Kaišiadorių muziejaus darbuotojai Nijolei Adukonienei, kurios būsimos knygos piešinių parodą galėjo išvysti renginio dalyviai, Kaišiadorių kultūros centro parodų kuratorei Linai Urbonavičienei už scenografiją, centro direktoriui Arnoldui Škimeliui, mūsų rajono amatininkams.

Atsisveikindami konferencijos dalyviai dėkojo už gražų ir šiltą priėmimą, dėkojo, jog renginys leido užmegzti naujas pažintis, siekti ateityje naujų bendradarbiavimo formų, įvairiapusių veiklų.

 

 

 

 



Komentarai: